مقاله

انواع سیستم های فاضلاب و لوله کشی ساختمان

انواع سیستم های فاضلاب و لوله کشی ساختمان

از سیستم لوله کشی به منظور تامین آب ساختمان استفاده می­شود. این سیستم با استفاده از توزیع لوله، آب را به خروجی های توالت و آشپزخانه می رساند. سیستم فاضلاب برای تخلیه فاضلاب انسانی با استفاده از یک شبکه کاملاً منظم از لوله های فاضلاب استفاده می شود.

برای سیستم لوله کشی توزیع آب معمولاً از GI، مس، HDPE ، و CPVC استفاده می شود. اخیرا اکثرا از لوله های پلاستیکی CPVC استفاده می کنند زیرا زنگ نمی­زنند، سبک تر هستند و اینکه نصب و نگهداری آسان و مقرون به صرفه ای دارند.

انواع سیستم های لوله کشی در ساختمان ها

سیستم لوله کشی ساختمانها از یک مخزن زیرزمینی تشکیل شده است که از طریق خطوط لوله کشی شهرداری آب را تامین می­کند، سپس با استفاده از پمپ ها و سیستم توزیع لوله کشی، آب به مخزن بالادستی منتقل می شود و به این ترتیب با استفاده از جاذبه زمین آب به محل خروجی های ساختمان می­رسد.

در صورتی که آب مستقیماً از مخزن زیرزمینی به خروجی توالت یا آشپزخانه ارسال شود، مخزن بالاسری می تواند حذف شود، در این صورت سیستم نیاز به پمپ هایی دارد که بدون وقفه و با فشار متناسب آب را برای خروجی ها تأمین کند، بنابراین وقتی فرد شیر آب را باز می کند، آب به طور مداوم برای او تامین می­شود. به چنین پمپ هایی سیستم هیدرو پنوماتیک گفته می شود.

برای خرید آسان و اطلاع از قیمت نیوپایپ با کارشناسان لوله بازار در تماس باشید.

چنین پمپ هایی از یک مخزن کوچک استیل تشکیل شده اند که آب در یک طرف و هوا در طرف دیگر آن قرار دارند و با یک غشای لاستیکی جدا شده اند. با شروع پمپاژ ، پمپ آب را به قسمتی که در آن آب قرار دارد می­فرستد، به این ترتیب آب به غشای لاستیکی فشار می­آورد و باعث کشیده شدن آن می­شود و هوا را در سمت دیگر فشرده می­کند، در نتیجه یک فشار اضافی بر روی قسمت حاوی آب ایجاد می­شود که به لوله کشی ساختمان متصل است. به این ترتیب هنگامی که شیر آب باز می شود، مقدار آب مورد نیاز را می­تواند در اختیار داشته باشد. این موضوع موجب کاهش فشار می شود و پمپ به طور خودکار مجدداً شروع به کار می­کند و در نتیجه فشار آب مورد نیاز را تامین می کند و همزمان نیز آب را به خروجی ها می رساند.

از منافع این سیستم لوله کشی در ساختمان این است که دیگر نیازی به مخازن بالادستی نیست. بعلاوه این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند تا فشار مساوی را برای تمام طبقات ارائه دهند، این برخلاف روش سنتی است که آب از مخازن زیرزمینی به مخازن هوایی ارسال می­شد و طبقات فوقانی قشار آب کمتری داشتند و طبقات پائینی به دلیل اختلاف ارتفاع بیشتر و در نتیجه جاذبه بیشتر فشار آب بیشتری را دریافت می­کردند.

این  باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم می شود زیرا شما دیگر نیاز ندارید تا آب را ده یا بیست طبقه بالا بفرستید تا منبع هوائی را تامین کنید و سپس با استفاده از جاذبه آب تمام طبفات را تامین کنید.

این سیستم نیازمند یک منبع تغذیه برق پیوسته و پشتیبان شده توسط ژنراتور است تا بتواند به صورت کارآمدی کارکند ، در غیر اینصورت اگر برق قطع شود آب هم قطع می­شود.

پمپ ها دو نوع هستند:

  • پمپ های زیر آب
  • پمپ های نوع آزاد

پمپ های زیر آب برای استفاده در داخل آب هستند و نیاز بسیار کمتری به تعمیر ونگهداری دارند. هر دو نوع پمپ را می توان برای سیستم های سنتی و همچنین هیدرو پنوماتیک استفاده کرد.

برای خرید آسان و اطلاع از قیمت آذین با کارشناسان لوله بازار در تماس باشید.

انواع سیستم های فاضلاب و لوله کشی ساختمان

انواع سیستم های فاضلاب در ساختمان ها

سیستم فاضلاب دو نوع است:

۱٫ پساب فاضلاب که از دوش ، روشوئی ، ظرفشویی آشپزخانه ، ماشین لباسشویی و مواردی از این دست حاصل میشود. به این پساب آب خاکستری نیز گفته می شود. به طور معمول برای تخلیه پساب فاضلاب  از لوله هایی با قطر حداقل ۷۵ میلی متر استفاده می شود.

۲٫ فاضلاب که از توالت ناشی میشود. به این فاضلاب آب سیاه نیز می گویند. برای این فاضلاب حداقل از لوله های با قطر ۱۰۰ میلی متر استفاده می شود. از آنجا که این فاضلاب شامل مواد جامد هست، هنگام اجرای افقی  لوله های این فاضلاب باید دارای شیب تندتری مانند ۱:۴۰ باشند. لوله های آب سیاه می توانند از چدن یا PVC باشند.

در دهانه خروجی سینک ظرفشوئی آشپزخانه ها باید از تله چربی گیر استفاده شود ، نباید اجازه ورود چربی به سیستم فاضلاب عادی داده شود. چربی گیر چیزی نیست جز یک محفظه کوچک.این محفظه باید بصورت دستی و روزانه برداشته و تمیز شود. ورودی ها و خروجی های داخل این محفظه باید به گونه ای طراحی شوند که اختلال در لایه چربی شناور را به حداقل برسانند.

لوله های سنگی (سرامیکی) هنگامی که فاضلاب و پساب به خارج از سیستم منتقل می شود استفاده می شود. برای تمیز کردن انسداد در خط و تغییر جهت لوله ها از اتاق بازرسی استفاده می شود. اتاق بازرسی نسخه کوچکی از منهول است که در خیابان از آن استفاده می شود.

اگر در یک پروژه کوچک، یا خارح از شهر، فاضلاب شهری در دسترس نیست ، یک مخزن سپتیک و یک مخزن پساب را فراهم کنید. مخزن سپتیک مخزنی زیرزمینی مستطیل شکل شامل یک محفظه است. این در واقع یک مخزن فاضلاب است که باید به صورت دستی تخلیه شود. هرچه آب کمتری در مخزن سپتیک باشد ، عملکرد بهتری دارد. پساب خروجی از این مخزن حدود ۷۰٪ تصفیه می­شود، این پساب راهی یک مخزن پساب می­شود. مخزن پساب مخزنی استوانه ای با دیواره های آجری متخلخل است که توسط لایه ای از شن احاطه شده است.

مخزن پساب نباید در نزدیکی مناطق مسکونی ، سیستم آب یا لوله آبرسانی قرار گیرد. همچنین در مواردی که سطح آب زیاد است نمی توان از آن استفاده کرد ، زیرا آب زیرزمینی از طریق دیواره های متخلخل وارد مخزن می شود.

یک نمای کلی از تصفیه کامل فاضلاب یک شهر کامل

تصفیه خانه فاضلاب برای دفع مقادیر زیاد فاضلاب توصیه می شود. این کارخانه ای  است که فاضلاب را پردازش می کند و از آن لجن و (نسبتاً) آب تمیز تولید می کند. سپس این آب ممکن است برای محوطه سازی یا حتی شاید برای برج های خنک کننده HVAC – نه برای نوشیدن یا شستشو استفاده شود.

برای خرید آسان و اطلاع از قیمت پلی ران با کارشناسان لوله بازار در تماس باشید.

انواع سیستم های فاضلاب و لوله کشی ساختمان

لاوین پلاست

در اوایل سال ۱۳۹۵ و بر اساس به روز ترین تکنولوژی های موجود در دنیا، مجموعه لاوین پلاس کار خود را شروع کرده است. برای اولین بار در کشور مجموعه لاوین پلاست با تکیه بر دانش غنی ایرانی و تکنولوژی های برتر دنیا اقدام به تولید لوله های UPVC و Foam PVC در ایران کرده است. کلیه محصولات این شرکت کاملا مطابق با نیاز های مهندسی و طراحی های شبکه فاضلاب خانگی، شهری و صنعتی بوده است. از این رو تمام محصولات لاوین پلاست مطابق با نیاز ها و مصارف شبکه فاضلاب ساختمانی، شهری، شبکه های مخابراتی، شبکه های هواکشی، زهکشی، و لوله های فنی و مهندسی و مطابق با استاندارد های به روز اروپایی و ملی تولید می­گردند.

مجموعه لاوین پلاست همواره سعی کرده است تا علاوه بر بازار داخلی، سهمی هم در صادرات و بازار مصرف کشور های همسایه داشته باشد. از این رو این محموعه تلاش های فراوانی در زمینه تحقیق و توسعه و استفاده از فن آوری های به روز و نوین جهانی داشته است. از این رو با تاسیس واحد تحقیق و توسعه سعی کرده است تا گام های موثری را در رشد و شکوفایی صنعت داخلی بردارد، و همواره محصولات جدیدی را به بازار های داخلی و بین المللی معرفی کند. برخی از محصولات لاوین پلاست عبارت اند از:

  • لوله سه لایه سفید، منعطف و ضد ضربه
  • لوله سه لایه نارنجی، منعطف و ضد ضربه
  • لوله فوم سه لایه
  • و غیره…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *