مقاله

انواع لوله های مورد استفاده در خانه شما

انواع لوله های مورد استفاده در خانه شما

خانه ­های مدرن فلوریدا این روزها می­توانند در برابر بادهای شدید مقاومت و برای چندین دهه زندگی کنند. اما این طول عمر تنها در صورتی صدق می­ کند که سیستم لوله کشی مناسبی نیز داشته باشند. یک سیستم معیوب می­تواند منجر به نشتی و در نهایت باعث آسیب عمده شود.

نوع لوله در سیستم لوله کشی و مواد مورد استفاده در خانه شما نقش مهمی در تعیین مناسب بودن یا نبودن یک سیستم دارد. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت­ های بیمه خانه در مورد لوله کشی خانه شما سؤال می­ کنند تا ریسک آنها را ارزیابی کنند.

به منظور به حداقل رساندن خطر آسیب آب و برخورداری از حق بیمه کمتر، مهم است که بدانید از چه موادی در داخل خانه شما استفاده می­ شود.

در اینجا انواع مختلف سیستم­ های لوله کشی و نحوه شناسایی آنها آورده شده است.

انواع لوله­ های مورد استنفاده در لوله کشی چیست؟

PEX (استاندارد از دهه ۱۹۹۰)

این نوع لوله از اواخر دهه ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد برای لوله کشی خانه در نظر گرفته شد. این لوله که با عنوان پلی اتیلن متقاطع هم شناخته می­ شود، به دلیل انعطاف پذیری خود به یک مدعی برای استفاده در لوله کشی آب مسکونی تبدیل شده است. البته PEX در معرض خوردگی مواد معدنی یا رطوبت نیست و طول عمر آن ۵۰ سال است.

مس (دهه ۱۹۶۰ تا کنون)

این نوع لوله بیشتر در خانه­ هایی که از دهه ۱۹۶۰ تا امروز ساخته شده­‌اند رایج است. مس به دلیل دوام، تحمل حرارت و طول عمر طولانی شناخته شده است. آنها مستعد نشتی نبوده و قابل بازیافت هستند. تنها اشکال این است که مس گزینه گران‌تری است.

PVC (دهه ۱۹۵۰ تا کنون)

پلی وینیل کلراید که به عنوان پی وی سی نیز شناخته می­ شود، در خانه ­هایی که پس از دهه ۱۹۵۰ ساخته شده­‌اند یافت می ­شود. سبک وزن، کم هزینه و نگهداری کم آن را برای لوله کشی جذاب کرده است. با این حال، باید با دقت نصب شود تا از عدم ترک خوردن اطمینان حاصل شود. همچنین تمایل به تاب برداشتن در دمای بالای ۱۴۰ درجه دارد.

گالوانیزه کامل یا جزئی

لوله ­های فولادی گالوانیزه یا با روکش روی در اوایل قرن بیستم برای جایگزینی چدن و ​​سرب در لوله کشی آب سرد مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال، لوله ­های گالوانیزه از داخل به بیرون زنگ می­زند و لایه­ هایی از پلاک ایجاد می ­کند که باعث مشکلات فشار آب می ­شود.

پلی بوتیلن کامل یا جزئی (PB)

پلی بوتیلن نوعی رزین پلاستیکی است که از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۵ به طور گسترده در لوله‌کشی استفاده می‌شد، اما این نوع لوله‌ها از کار افتاده بوده و خسارات زیادی به خانه‌های مردم وارد کرد. خرابی بعداً به واکنش بین لوله ­ها و کلر در سیستم های آب عمومی نسبت داده شد که باعث ضعیف شدن آنها میشد.

تفاوت اصلی بین PB و PEX در نحوه واکنش مواد است.

کدام انواع لوله کشی بیمه پسند هستند؟

امروزه مس و PEX به عنوان بهترین نوع لوله برای لوله کشی منازل در نظر گرفته شده و مورد تایید اداره ارائه دهنده بیمه خواهند بود. از سوی دیگر، PVC کمتر مورد توجه قرار می­ گیرد، در حالی که گالوانیزه یکی از بدترین انواع در نظر گرفته می­ شود.

اگر خانه شما از سیستم لوله کشی قدیمی استفاده می­ کند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به منظور کاهش خطر آسیب آب و به دست آوردن یک سیاست مقرون به صرفه، آن را ارتقا دهید.

چگونه می­توانم بفهمم که کدام نوع لوله کشی در خانه من وجود دارد؟

با نگاهی به سال ساخت خانه خود می ­توانید سرنخی در مورد نوع لوله­ های مورد استفاده در لوله کشی خود به دست آورید. با این حال، ممکن است که لوله ­ها از آن زمان تعویض شده باشند. بهترین راه برای تعیین نوع، نگاه کردن به لوله ­ها است.

  • PEX: این لوله ­ها معمولاً در رنگ ­های قرمز و آبی هستند. این لوله‌های فلزی نبوده و به نظر می‌رسند که از پلاستیک سخت ساخته شده‌اند.
  • مس: زمانی که لوله­ های مسی برای اولین بار نصب می ­شوند، رنگ یک پنی براق دارند. با گذشت زمان، آنها تمایل به رنگ سبز دارند.
  • PVC: این نوع لوله شبیه پلاستیک سخت و سفید است. آنها معمولاً دارای علامت هایی در بدنه لوله هستند که قطر را مشخص می ­کند.
  • گالوانیزه: این نوع لوله رنگ خاکستری یا نقره­‌ای دارد و فلزی به نظر می­رسد.
  • پلی بوتیلن: این لوله معمولاً در رنگ پلاستیک خاکستری یا سفید مایل به قرمز عرضه می ­شود.

برای اطمینان کامل، یک لوله کش استخدام کنید تا لوله کشی خانه شما را بررسی کند. این همچنین می­تواند زمان خوبی برای ارزیابی وضعیت لوله­ ها و تعیین اینکه آیا ارتقاء آنها لازم است یا خیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *