مقاله

محبوب‌ترین انواع لوله ها بر اساس مواد ساخت کدامند؟

محبوب‌ترین انواع لوله ها بر اساس مواد ساخت کدامند؟

سیستم لوله کشی در هر مکان شامل انواع مختلفی از لوله­ ها، اتصالات و وسایل برای تامین آب موثر و همچنین دفع فاضلاب می­ باشد. لوله­ های مورد استفاده در لوله کشی مواد ساخت و انواع مختلفی داشته و هر کدام از آنها را می­توان بر اساس عملکرد، طراحی و همچنین مشخصات آنها متمایز کرد. لوله ­ها برای کاربردهای گسترده از جمله لوله کشی، آبیاری، فاضلاب، گازرسانی و در صنایع مختلف دیگر برای کاربردهای اساسی استفاده می­ شوند.

لوله­ هایی که برای تامین آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می­ گیرند، از مواد متفاوتی ساخته شده و نسبت به لوله ­هایی که برای زهکشی فاضلاب استفاده می­ شوند متمایز هستند. لوله­ ها در انواع مختلفی وجود داشته و با استفاده از انواع مختلفی از مواد ساخته می ­شوند. بنابراین هنگام انتخاب یک نوع لوله مناسب برای نیازهای لوله کشی خود، بهتر است با فروشندگان لوله که در این زمینه متخصص هستند تماس بگیرید تا لوله ­ها را در ابعاد دقیق مطابق با مشخصات مورد نیاز شما عرضه می­ کنند.

لوله­ های لوله کشی با استفاده از طیف گسترده­ای از مواد ساخته شده که در ادامه برخی از محبوب­‌ترین انواع لوله ­ها با توجه به مواد مورد استفاده در ساخت آورده شده است.

لوله های فولادی ضد زنگ

یکی از محبوب­ترین انواع لوله­ها، لوله­های فولادی ضد زنگ برای لوله کشی که برای آن سیستم لوله کشی که ممکن است در معرض خوردگی باشد، ترجیح داده می­شود. این نوع از لوله­ها در انواع انعطاف پذیر و همچنین مقاوم موجود هستند و نیاز به کوپلینگ های خاصی دارد که برای اتصال لوله به لوله­های دیگر در سیستم لوله کشی استفاده می­شود. چنین لوله­هایی در جایی ترجیح داده می­شوند که فشار آب زیاد باشد و قطر سیستم لوله کشی برای جریان سریع و بدون نشت آب زیاد باشد.

لوله­ های پی وی سی

لوله­ های پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی، برای تامین آب و همچنین برای سایر کاربردهای لوله کشی در منازل و صنایع مختلف استفاده می­ شوند. این لوله­ ها از نظر ضخامت و مشخصات آنها با توجه به کاربرد آنها در مکان­ های مختلف بسیار متفاوت هستند. لوله ­های پی وی سی در زمان­ های اخیر بسیار محبوب شده و به طور فزاینده­ای برای تامین آب سرد در لوله کشی ­های خارجی و همچنین داخلی استفاده می ­شوند. لوله­ های پی وی سی به دلیل وزن سبک، جذابیت، بادوام و هزینه کم در کاربردهای لوله کشی گسترده ترجیح داده می­ شوند. لوله­ های پی وی سی در رنگ ­های مختلف برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و رایج­ترین کاربرد این نوع لوله ­ها شامل آبیاری، لوله کشی ساختمان­ های خانگی و تجاری می ­باشد.

لوله­ های آهن گالوانیزه

این نوع لوله عمدتاً برای تامین آب داخل ساختمان استفاده می­شود. از این لوله ­ها برای تامین آب خاکستری یا غیر شرب استفاده می­ شود. لوله­ های گالوانیزه یا GI با ماده روی پوشانده شده و با استفاده از فولاد آب دیده ساخته شده­‌اند. چنین لوله­ هایی را می­توان در گریدهای سبک، متوسط ​​و سنگین بسته به ضخامت این لوله ­ها و همچنین مشخصات آنها تهیه کرد. در مقایسه با لوله ­های مسی یا فولادی ضد زنگ، لوله های GI مقرون به صرفه بوده و دوام بیشتری نیز دارند. این لوله‌ها مستعد خوردگی هستند، بنابراین توصیه می‌شود که در کاربردهایی که احتمال خوردگی کمتر است استفاده شوند.

لوله­ های مسی

یکی دیگر از انواع محبوب در لوله­ ها، لوله­ های مسی هستند. این نوع در جایی که لوله ­ها در معرض خوردگی هستند استفاده می­ شوند. لوله­ های مسی در دو نوع مختلف وجود دارند که از انواع سنگین و سبک هستند؛ لوله ­های سنگین در جاهایی که فشار بالا وجود دارد استفاده می ­شود، در حالی که لوله­ های سبک برای کاربردهای سبک­‌تر استفاده می­ شوند. در مقایسه با انواع دیگر لوله ­ها، لوله­ های مسی در برابر خوردگی، شکل پذیری و به صورت  قابل توجهی مقاومت می ­کنند. لوله­ های مسی به ویژه در مصارف صنعتی و برای مواردی که نیاز به فشار بسیار بالای آب وجود دارد، مورد استفاده قرار می­ گیرند.

خلاصه

نوع مواد ساخت که در لوله­ ها استفاده می ­شود در عملکرد آن نقش بسزایی دارد. از آنجایی که برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم لوله کشی، توجه به کیفیت لوله بسیار توصیه می­ شود،حتما باید لوله هایی انتخاب شوند که از بهترین و مناسب ترین مواد اولیه ساخته شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *