مقاله

سیستم توزیع لوله کشی آب سرد و گرم

سیستم توزیع لوله کشی آب سرد و گرم

توزیع لوله کشی آب سرد و گرم به منظور عملکرد­های مسکونی و تجاری از جمله اساسی ­ترین موارد در موضوع لوله کشی با استفاده از لوله ­های پلاستیکی بوده است. این موضوع از جمله مواردی است که از سوی بخش ساختمان و ساخت و ساز PPI و از زمان تأسیس آن، مورد بررسی قرار گرفته است. سیستم توزیع مذکور، سیستم ­های توزیع لوله کشی آب را که به نام آب آشامیدنی نیز شناخته می­ شود در سرتاسر ساختمان­ها به نقاط انتهایی اتصالات مانند وسایل، شیرآلات، سر دوش، توالت، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، شیلنگ و غیره منتقل می­کند.

مقدمه

لوله‌کشی با استفاده از لوله ­های پلاستیکی برای چندین دهه است که برای توزیع لوله‌کشی آب سرد و گرم مورد تایید قرار گرفته‌اند و سیستم‌های لوله‌کشی اقتصادی، ایمن، پایدار و قابل اعتماد را بدون هزینه، خوردگی یا مسائل زیست‌محیطی مرتبط با لوله‌های فلزی مانند مس ارائه می‌کنند.

مواد پلاستیکی که در سیستم ­های لوله کشی استفاده می­شوند، توسط PPI در کدهای لوله کشی در سراسر ایالات متحده و کانادا تایید شده‌اند.

انواع مواد به کار برده شده

بسیاری از مواد لوله‌کشی پلاستیکی که توسط بخش ساختمان و ساخت و ساز PPI ارائه می‌شوند، برای توزیع لوله‌کشی آب سرد و گرم در نظر گرفته شده‌ و دارای گواهینامه تائید شده هستند. این شامل برخی از مواد به کار رفته در لوله و اتصالات شامل CPVC، PEX، PE-RT، PP و همچنین مواد کامپوزیت PEX-AL-PEX و مواد مختلفی است که برای استفاده در هر یک از اتصالات لوله‌کشی طراحی شده‌اند.

این مواد باید الزامات عملکرد خاصی را داشته باشند و باید دارای گواهینامه­ های بیمه شخص ثالث باشند که نشان دهد برای استفاده در این عملکرد­ها ایمن هستند. همه محصولات برای توزیع آب سرد و گرم دارای علامت هایی هستند که نشان می­دهد برای استفاده مورد نظر ایمن هستند.

عملکردهای کاربردی

سیستم توزیع لوله کشی آب سرد و گرم برای کاربردهای مسکونی و تجاری یکی از عملکرد­های اصلی مواد لوله کشی پلاستیکی است که توسط بخش ساختمان و ساخت و ساز PPI ارائه می­ شود.

مواد لوله کشی انعطاف پذیر PEX و PE-RT معمولاً با استفاده از یکی از سه پیکربندی لوله کشی اصلی که در نشریات مختلف توضیح داده شده است نصب می­شوند:

  • تنه و شاخه (که به سیستم سنتی معروف شده است)
  • موازی (با نام سیستم لوله کشی خانگی نیز معروف شده است)
  • منطقه بندی شده (با نام مستعار منیفولدهای راه دور نیز شناخته می­ شود)

مواد لوله‌کشی محکم‌تر CPVC و PP معمولاً در پیکربندی‌های تنه و شاخه استفاده می­شوند، اگرچه استفاده از آنها در پیکر‌بندی‌های دیگر نیز امکان‌پذیر است. به ویژه در کاربردهای تجاری و مسکونی عظیم، برای سیستم‌های لوله‌کشی استفاده از لوله‌های لوله‌کشی CPVC یا PP با قطر بزرگ برای رایزرها و هدرها که استحکام یک مزیت بوده و سپس استفاده از لوله‌های PEX و PE-RT با قطر کمتر برای سیستم لوله کشی رایج شده است. البته در این موارد هم برای انشعابات که انعطافپذیری برای آنها یک مزیت است از لوله‌های PEX و PE-RT استفاده می ­شود.

نشریه DESIGN GUIDE for Residential PEX Water Supply Plumbing Systems توضیح می­دهد که با بکارگیری تکنیک ­های طراحی مناسب، سیستم­ های لوله کشی PEX می­توانند ترکیبی بهینه از عملکرد، کارایی، هزینه و طول عمر را ارائه دهند. سایر مواد پلاستیکی می­توانند مزایای مشابهی را ارائه دهند.

مزایا

لوله ­های پلاستیکی دچار خوردگی و رسوب نمی­شوند که این موضوع می­تواند جریان را کاهش دهد. لوله‌های پلاستیکی انعطاف‌پذیر مانند PEX و PE-RT اجازه می‌دهند تا خم‌ها و پیچ­ ها با دست ایجاد شوند و زمان نصب و افت فشار در لوله‌ها را کاهش می‌دهند. از آنجایی که این مواد پلاستیکی عایق­ های ذاتی هستند، انتقال حرارت حرارتی از طریق دیواره لوله کاهش می یابد. علاوه بر این:

  1. لوله­ های به کار رفته در سیستم لوله کشی پلاستیکی می­توانند هزینه­های نصب را کاهش دهند و در عین حال عملکرد و قابلیت اطمینان طولانی مدت را بهبود بخشند.
  2. یک طراحی لوله کشی هوشمند و بهینه می­تواند در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کند.
  3. لوله­ های یک سیستم لوله کشی پلاستیکی نسبت به لوله­ های مسی کم صداتر هستند و حرارت کمتری را از بین می­ برند.
  4. ازویژگی‌های سیستم‌های لوله‌کشی پلاستیکی این است که می‌تواند سلامت، ایمنی و رفاه ساکنان ساختمان را از طریق تحویل کارآمد و مطمئن آب تمیز بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *