مقاله

۶ نکته عالی برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها

6 نکته عالی برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها

دمای سرد می­تواند باعث یخ زدن لوله ­های آب شود. یخ زدگی در لوله فشار زیادی را در داخل لوله ایجاد و باعث ترکیدن لوله و به احتمال زیاد منجر به نشت شدید شود، به خصوص زمانی که کسی در اطراف نباشد که آب را قطع کند. بهترین راهکار برای پیشگیری از یخ زدگی لوله ­ها این است که آنها را به اندازه کافی گرم نگه دارید تا بالاتر از نقطه انجماد باقی بمانند. شما می­توانید این کار را با هر یک از شش مرحله ساده یا ترکیبی از این مراحل انجام دهید.

البته این رویکردها فقط برای مناطق با آب و هوای سرد نیستند.

این یک تصور غلط رایج است که یخ زدن لوله ­ها فقط برای خانه­ هایی در آب و هوای سرد واقع شده‌­اند مشکل ساز هستند. با این حال، خانه‌هایی که در واقع آسیب‌پذیرتر از لوله‌های یخ‌زده هستند، آن‌هایی هستند که معمولاً در آب و هوای گرم‌تر هستند، زیرا ممکن است لوله‌ها به خوبی در برابر دمای سرد عایق نباشند، یا ممکن است در مناطق محافظت‌ نشده (یا حتی در فضای باز) قرار داشته باشند. هوای سرد غیرعادی این لوله ­ها را در معرض خطر قرار می­دهد.

در هر کجا که زندگی می­ کنید، فقط باید نگران لوله ­های تامین آب باشید و نیازی نیست که نگران لوله­ های تخلیه فاضلاب باشید. لوله­ های آب کوچک هستند و فقط حدود ۱ اینچ یا کمتر قطر دارند. لوله­ های تخلیه فاضلاب ۱ ۱/۲ اینچ و بیشتر قطر داشته و معمولاً از پلاستیک ساخته می­ شوند. لوله‌های تخلیه، فاضلاب را حمل می‌کنند، اما آب را در خود نگه نمی‌دارند و مانند لوله‌های آب تحت فشار نیستند، بنابراین یخ زدن در داخل این لوله‌ها جای نگرانی ندارد.

نکته ۱: سیستم گرمایش را روشن نگه دارید

اگر شما یا مستاجرانتان برای مدت طولانی خانه را ترک می‌کنید، مطمئن شوید که سیستم گرمایش در ملک شما روشن است. ممکن است سخت باشد که مستاجران خود را متقاعد کنید که سیستم گرمایش را در زمانی که از خانه دور هستند روشن نگه دارند، به خصوص اگر آنها مسئول پرداخت قبوض آب و برق خود باشند. باید به آنها اطلاع دهید که گرما می­تواند به جلوگیری از یخ زدن لوله ها کمک کند و اگر لوله­ ها یخ بزنند و ترکیدند، آسیب زیادی به اموال و دارایی آنها وارد میکند.

لازم نیست گرما را به اندازه ای که اگر واقعاً در ملک بودید حفظ کنید و دما بالا نگه داشته شود، اما تنظیم آن در دمای بالای ۵۰ درجه فارنهایت ایده خوبی است. این باید گرمای کافی برای گرم نگه داشتن لوله ­ها و جلوگیری از یخ زدن آب داخل آن را فراهم کند.

نکته ۲: اجازه دهید شیر آب چکه کند

اگر می­ترسید لوله ای یخ بزند، می­توانید شیری که توسط آن لوله تغذیه می­شود را کمی باز کنید تا شیر آب کمی چکه کند. باز بودن شیر آب به این صورت باعث کاهش فشار در سیستم می­ شود. اگر لوله­‌ای یخ بزند، در واقع فشاری است که بین انسداد و شیر آب ایجاد شده و باعث ترکیدن لوله می ­شود. در صورتی که اگر شیر آب را باز نگه دارید، مانع از ایجاد این فشار و در نتیجه ترکیدن لوله می ­شود. اگر شیر آب با دو لوله آب گرم و سرد تغذیه شود، هر دو شیر آب را کمی باز کنید یا یک شیر آب تک دسته (مانند شیر آشپزخانه) را روی حالت آب گرم قرار دهید.

نکته ۳: درهای داخلی را باز نگه دارید

لوله­ ها اغلب در کابینت ها قرار می­گیرند. وقتی دما پایین می­آید، بهتر است این درهای کابینت را باز نگه دارید تا گرمای بقیه خانه بتواند لوله­ ها را نیز گرم نگه دارد. همچنین باید تمام درهای داخلی را باز نگه دارید تا گرما بتواند در سراسر خانه جریان یابد.

نکته ۴: ترک­ ها و سوراخ ­ها را ببندید

شکاف‌های اطراف سوراخ‌هایی را که لوله‌ها از دیوارها یا کف عبور میدهند، ببندید، مخصوصاً جایی که سوراخ هوای سرد را وارد می‌کند. برای پر کردن شکاف­ ها از عایق کف یا فوم اسپری (مانند Great Stuff) استفاده کنید. در صورت امکان، سوراخ­ ها را در هر دو طرف داخلی و خارجی دیوار یا کف ببندید. هوای سرد بیرون که از سوراخ‌ها و شکاف‌ها وارد می‌شود می‌تواند محفظه کابینت را خنک کند که معمولاً بسیار سرد و حتی منجمد می­ شود.

نکته شماره ۵: از نوار حرارتی استفاده کنید

نوار حرارتی مانند یک پتوی الکتریکی برای لوله‌ها عمل می‌ کند و گرما را مستقیماً به لوله می‌رساند تا آن را گرم نگه دارد و سرماخوردگی لوله­ ها را از بین ببرد. این می­تواند راه حل خوبی برای بخش­های کوتاه لوله باشد که در معرض خطر یخ زدگی بالایی هستند و به راحتی در دسترس هستند، بنابراین می­توانید در این مناطق از نوار حرارتی استفاده کنید و در صورت بروز مشکل نیز می­توانید بر آن نظارت داشته باشید.

دو نوع نوار حرارتی وجود دارد. یکی از آنها زمانی که احساس می­ کند به گرما نیاز است، به خودی خود روشن و خاموش می شود. نوع دیگر باید در مواقعی که گرما مورد نیاز است وصل شود و زمانی که از آن استفاده نمی­شود، آن را از برق جدا کرد. کلید روشن/خاموش خودکار یا دستی ندارد. این محصولات مانند یک بخاری فضایی می­توانند خطرناک باشند، بنابراین باید دستورالعمل­ ها و مراحل ایمنی محصول را دقیقاً دنبال کنید.

نکته شماره ۶: عایق اضافی اضافه کنید

لوله­ هایی که در مناطقی قرار دارند که عایق بندی مناسبی ندارند، مانند زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی، ممکن است برای جلوگیری از یخ زدگی نیاز به عایق اضافی داشته باشند. لوله­ های زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی تنها لوله­ هایی نیستند که ممکن است به خوبی در مقابل سرما عایق بندی نشده باشند. اگر با مشکل یخ زدن لوله­ ها در هر جایی از خانه خود مواجه شده‌­اید، عایق اضافی می­تواند یک راه حل مناسب باشد.

لوله ها را می توان با لاستیک فوم یا پوشش فایبرگلاس برای کمک به کاهش احتمال یخ زدگی پوشاند. این می­تواند یک راه حل آسان برای لوله ­هایی باشد که در معرض سرما قرار دارند، اما اگر دیوارها، کف ­ها یا سقف­ ها باید باز شوند تا لوله ­ها به درستی عایق شوند، ممکن است گران تمام شود. همچنین می­توان عایق اضافی به دیوارها و سقف ها اضافه کرد تا لوله ­ها را گرم نگه دارد.

عایق می‌تواند به نزدیک‌تر شدن لوله به دمای آب داخل لوله کمک کند، اما اگر لوله در معرض دمای انجماد طولانی‌مدت قرار گیرد، گرما را از لوله خارج کرده و از یخ زدگی جلوگیری نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *