مقاله

ازکدام نوع لوله برای آب سرد و آب گرم استفاده می شود؟

ازکدام نوع لوله برای آب سرد و آب گرم استفاده می شود؟

سیستم لوله کشی تامین کننده آب آشامیدنی با لوله­ های تخلیه فاضلاب متفاوت هستند. مواد مورد استفاده در لوله­ های مخصوص آب آشامیدنی و لوله ­های فاضلاب نیز با یکدیگر متفاوت هستند. اجازه دهید برخی از موارد رایج و مورد استفاده برای لوله­های تامین آب را در اینجا بررسی کنیم.

لوله ­هایی از جنس فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه با کشیدن روکش روی لوله، از لوله­ ها در برابر خوردگی محافظت می­کند. سیستم لوله کشی لوله ­های آب از جنس فولاد گالوانیزه در بسیاری از مکان­ های تجاری دیده می­ شود. فولاد گالوانیزه لوله‌­ای است که در زمان­ های قدیم در سراسر جهان مورد استفاده قرار می­گرفت و هنوز هم آن را می­توان در سیستم ­های لوله کشی شهری مشاهده کرد. خطوط لوله گالوانیزه در مقایسه با سایر خطوط لوله عملکردی بهتر دارد.

لوله­ هایی از جنس مس

لوله­ های مسی در بسیاری از موارد برای مصارف تامین آب گرم و آب شرب استفاده می­شوند. این سیستم لوله کشی هم در سیستم ­های زیرزمینی و هم در سیستم ­های لوله کشی آب بر روی زمین رایج است. مزیت اصلی لوله ­های مسی قابلیت ایجاد اتصالات متعدد توسط لوله کش است. به عنوان مثال برای اتصالات متعدد، اتصالات لحیم کاری و فشاری می­توانند مناسب باشند.

لوله­ های پی وی سی

کلمه PVC مخفف پلی وینیل کلراید است. لوله­ های پی­ وی ­سی متشکل از مواد پلاستیکی هستند که به طور گسترده برای لوله­ های فاضلاب و آب آشامیدنی در سراسر جهان استفاده می ­شوند. لوله ­های پی وی سی به طور گسترده برای اهداف کشاورزی و تامین آب خانگی استفاده می­ شود. لوله­ های پی وی سی حتی برای اهداف زهکشی (سیستم لوله کشی فاضلاب) نیز توسط لوله کش ­ها استفاده می­شوند. شما می­ توانید این لوله ها را با ضخامت زیاد در بازار پیدا کنید.

لوله های PPR

لوله ­های PPR در برابر دماهای بالا مقاوم هستند. از این رو هم برای تامین آب گرم و هم برای آب سرد می­توان از آنها استفاده کرد. این لوله ­ها در صورت نگهداری مناسب می­توانند حتی تا ۵۰ سال هم برای مشتری دوام بیاورند.

لوله­ های PEX

لوله های PEX در برابر گرما و دمای بسیار کم مقاومت می ­کنند. از این رو تامین آب سرد و گرم با استفاده از این لوله­ ها می­تواند صورت بگیرد. فاکتور­های دوام و مقاومت برای لوله های PEX از انواع لوله­ های دیگر بهتر است، و در نتیجه این لوله ­ها در رده لوله ­های بسیار بادوام قرار میگیرند. این فاکتور­ها، دوام و مقاومت، حتی بیانگر برتری این نوع از لوله­ ها در مقابل لوله­ های مسی هستند. این لوله ­ها بیش از پنجاه سال عمر مفید برای کاربر دارند. مزیت اصلی استفاده از این لوله­ ها کم هزینه بودن آنها است. لوله­ ها به روش ­های مختلف توسط یک لوله کش در طول کار لوله کشی به یکدیگر متصل می­شوند.

علاوه بر اینها لوله ­های سیمانی، لوله های برنجی و لوله­ های چدنی نیز به طور موثر در بسیاری از مکان­ ها استفاده می­شوند.

چگونه لوله مناسب برای لوله کشی را انتخاب کنیم؟

شما می­توانید لوله ­های لوله کشی مختلف را برای مقاصد تجاری و مسکونی انتخاب کنید. لوله کش­ ها بسته به مکان و کاربرد محل نصب لوله­ ها از انواع مختلفی از لوله ­ها در مکان های مختلف استفاده می­ کنند.

انتخاب لوله مناسب برای هر مشتری یک وظیفه مهم است. کیفیت لوله ­ها نقش حیاتی در ساخت خانه دارد. ویژگی­ های زیر توسط مشتری که لوله لوله کشی مناسب را انتخاب می­کند، در نظر گرفته می شود. این ویژگی ­ها عبارت اند از:

  • لوله ­ها باید دچار فرسایش و خوردگی نشوند.
  • لوله­ ها باید دارای طول عمر طولانی باشند.
  • باید عاری از هرگونه نشتی باشند.
  • به طور کلی لوله ­ها باید از پایداری متناسبی برخوردار باشند.

انتخاب لوله ­های مختلف برای مصارف لوله کشی مختلف به شرح زیر است:

لوله­ های PEX

یک صاحب کسب و کار کوچک و مشتری مسکونی می­تواند لوله ­های PEX را برای یک نتیجه عالی خریداری کند. در صورت نیاز به اتصالات آب در ساختمان، میتوانید لوله های PEX را انتخاب کنید.

لوله ­های مسی

در صورت نیاز به تامین آب گرم و آب سرد، لوله ­های مسی انتخاب مناسبی می­توانند باشند. لوله ­های مسی بادوام­تر هستند، اما در عین حال بسیار گران­تر نیز هستند.

لوله های پی وی سی

اگر فقط لوله ­هایی برای به کارگیری در لوله کشی آب سرد نیاز دارید، به سراغ لوله­ های PVC بروید.

لوله­ های گالوانیزه

آب غیر شرب یا فاضلاب خاکستری با استفاده از این لوله حمل می­شود. با این حال، لوله­ های گالوانیزه به دلیل مشکلات نشتی متعددی که دارند، به آرامی از میدان تامین آب خارج می­شوند.

لوله ­های برنجی

اگر می­خواهید لوله­ های مقاوم در برابر زنگ زدگی داشته باشید، لوله برنجی را انتخاب کنید. از این لوله ­ها می­توانید برای مدت طولانی استفاده کنید.

لوله چدنی

اگر قصد لوله کشی زیرزمینی دارید، می­توانید از لوله­ های چدنی استفاده کنید.

کدام یک از انواع لوله برای آب سرد و گرم بهتر است که استفاده شود؟

آیا برای انتقال آب سرد و آب گرم به لوله نیاز دارید؟ اگر جواب بله است، لوله­ های PP-R را برای این منظور انتخاب کنید. لوله­ های PP-R بهتر از انواع دیگر لوله­ ها عمل کرده و نیاز شما را برآورده می کنند. چرا لوله ­های PP-R برای این منظور ترجیح داده می ­شوند؟ دلایل زیادی در ارتباط با استفاده از لوله­ های PP-R توسط بسیاری از لوله کش ­ها و صاحبان خانه وجود دارد. این دلایل به شرح زیر است:

  • لوله­ ها در برابر حرارت مقاوم هستند.
  • مقاومت در برابر خوردگی یک ارزش فوق­العاده برای این نوع از لوله ­ها است.
  • این نوع لوله ­ها به طور طبیعی خاصیت ضد میکروبی دارند.
  • در کاربردهای لوله کشی زیرزمینی و روی زمین می­توان از این نوع لوله استفاده کرد.
  • این نوع لوله می­تواند به روش ­های مختلف متصل شود.

لوله دیگری که برای تامین آب سرد استفاده می­شود لوله ­های پی وی سی هستند. ضخامت­ ها و پیکربندی­ های مختلف این نوع لوله ­ها باعث می­شود مشتریان از این لوله­ ها در مکان­ های مد نظرخود استفاده کنند.

به طور کلی هنگام در نظر گرفتن لوله ­های فوق، لوله­ های PP-R برای آب سرد و گرم بهتر عمل می­ کنند.

خلاصه

بحث بالا به شما ایده روشنی در مورد انواع لوله ­های آب و انتخاب بهترین لوله­ های آب در شرایط مختلف می­دهد. شما می­توانید با بررسی جزئیات بالا، ایده گسترده‌­ای در مورد مواد مورد استفاده در لوله­ های آب به دست آورید.

این جزئیات ممکن است سطح درک شما از لوله­ های آب را بهبود بخشد. علاوه بر این، لوله کشی که می­خواهد در مورد انتخاب لوله ­های آب مناسب تصمیم گیری کند، می­تواند عمیقاً درک مناسبی از شرایط و انواع لوله داشته باشد. تفاوت­ ها، ویژگی­ ها و مزایا برای انواع لوله آب همراه  با جزئیات در مورد توزیع آب سرد و گرم در اینجا آورده شده است. به این ترتیب شما می­توانید بنا بر نیاز خودتان و پس از مطالعه جزئیات بالا، متناسب ­ترین لوله را برای خودتان انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *