مقاله

لوله های گالوانیزه و علت تعویض آنها

چرا باید لوله های گالوانیزه را تعویض کنید؟

با توجه به اینکه خانه های شمال شیکاگو دارای بافت بسیار قدیمی هستند ، یکی از مشکلات رایج در بین این خانه ها استفاده از لوله گالوانیزه در آنها است. در ادامه این مقاله لیستی از سوالات متداول در خصوص لوله گالوانیزه مورد بحث و پرسش و پاسخ قرار گرفته‌اند.

لوله گالوانیزه چیست؟

لوله های گالوانیزه در واقع نوعی لوله های فولادی هستند که به منظور جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی یک پوشش محافظ از فلز روی آنها را پوشانده است. معمولاً در خانه های ساخته شده قبل از سال ۱۹۶۰ از لوله کشی گالوانیزه استفاده می‌شده است. زمانی که این نوع لوله اختراع شد، یک انتخاب جایگزین مناسب برای لوله های سربی در لوله کشی های آبرسانی بود. اما امروزه، ما دریافته‌ایم که در طول ده ها سال و با قرار گرفتن در معرض جریان آب، لوله های گالوانیزه دچار خوردگی و زنگ زدگی در سطح داخلی لوله ها می شوند.

لوله های گالوانیزه چه شکلی هستند؟

برای اولین بار و در هنگام نصب، اینطور به نظر می رسد که لوله گالوانیزه رنگی شبیه به نیکل دارند. اما در گذر زمان و با افزایش قدمت آنها و با توجه به محیطی که در آن نگه داری می شوند، ممکن است این لوله ها بسیار کدر ، سبک یا تیره به نظر برسند. همچنین ما خانه هایی را مشاهده کرده‌ایم که در آنها لوله های آب را رنگ آمیزی کرده بودند ، به این ترتیب تشخیص لول های گالوانیزه در نگاه اول  بسیار دشوار بود.

چگونه تشخیص دهیم که از لوله گالوانیزه در خانه ما استفاده شده است؟

اگر با مشاهده لوله های ساختمان خود نمی توانید تشخیص دهید که آنه گالوانیزه هستند یا نه ، یک آزمایش سریع وجود دارد که میتوانید بدان وسیله گالوانیزه بودن لوله های ساختمان را بررسی کنید. این آزمایش بسیار ساده است، فقط کافی است تا یک پیچ گوشتی صاف و یک آهنربا قوی را در دست بگیرید. با یافتن مسیر لوله کشی آب کار را شروع کنید و قسمت بیرونی لوله را با پیچ گوشتی خراش دهید. نتایج بدست آمده از این آزمایش را اینگونه بررسی کنید:

مس

منطقه خراشیده شده توسط پیچ گوشتی مانند یک پنی مسی به نظر می رسد، و آهنربا به آن نمی چسبد.

پلاستیک

منطقه خراشیده به رنگ عاج یا سفید ظاهر می شود. آهنربا به آن نمی چسبد.

فولاد گالوانیزه

قسمت خراشیده شده دارای رنگ خاکستری نقره ای خواهد بود. آهن ربای قوی به آن می چسبد.

سرب

ناحیه خراشیده دارای رنگ خاکستری نقره ای مات است، و فلز آن معمولاً نرم است و راحت خراشیده می شود. آهنربا به آن نمی چسبد. لوله های سربی به راحتی خم می شوند و ممکن است به سادگی از بین بروند. اگر لوله های سربی دارید ، توصیه می کنیم در صورت امکان هرچه سریعتر آنها را تعویض کنید.

مطمئن شوید که لوله های ساختمان  خود را در مناطق مختلف آزمایش کرده باشید. این موضوع غیر معمول نیست که از بیش از یک نوع لوله کشی در لوله کشی ساختمان استفاده شده باشد.

آیا لوله های گالوانیزه حاوی سرب هستند؟

لوله های گالوانیزه که بین سال های ۱۸۸۰ و ۱۹۶۰ تولید و برای لوله کشی های ساختمانی نصب شده اند برای پوشش دهی در روی ذوب شده غوطه ور می شدند، فلز روی که آن زمان استفاده می کردند طبیعی بوده است. فلز روی که به طور طبیعی وجود داشت دارای ناخالصی هایی نیز بود، بنابراین هنگامی که این لوله ها در روی غوطه ور می شدند حاوی سرب و سایر ناخالصی ها ی دیگر نیز می شدند. این روش پوشش دهی با استفاده از روی عمر لوله های فولادی را طولانی می کرده است ، اما مقدار کمی سرب و سایر مواد ناخالصی هم به این ترتیب به لوله ها اضافه می شده است که به طور بالقوه می تواند به ساکنان خانه آسیب برساند.

علاوه بر این اگر لوله گالوانیزه به کار برده در خانه شما به لوله کشی با لوله های سربی متصل شده باشند (ازجمله خطوط لوله های اصلی آب شهری) ، نگرانی بیشتری در این زمینه وجود خواهد داشت.

 خوردگی های درون لوله های فولادی گالوانیزه می تواند قطعات کوچک سرب را به دام بیندازد. حتی اگر سالها پیش لوله های سربی برداشته شده باشند ، لوله های فولادی گالوانیزه هنوز هم می توانند سرب گیر افتاده در جریان آب را به طور دوره ای آزاد کنند. شیکاگو تا سال ۱۹۸۶ استفاده از لوله های سربی را برای لوله کشی خطوط اصلی متوقف نکرد و حدوداً ۴۰۰۰۰۰ خط لوله اصلی سربی فقط در شیکاگو همچنان در حال استفاده هستند

تنها راه برای اطمینان از عدم انتقال سرب از لوله کشی در یک خانه ، تعویض کامل لوله کشی گالوانیزه در داخل خانه و تعویض هر گونه خط لوله کشی اصلی سربی است.

لوله های گالوانیزه چه مشکلات دیگری را می تواند ایجاد کند؟

فشار آب کم

به دلیل محدودیت در لوله کشی ، خوردگی در این ها می تواند باعث کاهش فشار آب در سراسر خانه شما شود.

توزیع نا متعادل آب

اگر بعضی از شیرهای آب شما فشار آب کمی دارند، اما دیگران این مشکل فشار آب را ندارند؛ این می تواند نشانه‌ای از وجود لوله های گالوانیزه  در لوله کشی ساختمان شما باشد. خوردگی در لوله گالوانیزه می تواند به صورت ناهموار ایجاد شود. همچنین بخشی از خط لوله نیز می تواند در خانه شما تعویض شده باشند که این مشکل قابل حل شدن است.

تغییر رنگ آب

لوله های گالوانیزه می توانند از خود آهن در آب آزاد کنند و باعث تغییر رنگ آب شوند. یک شاخص واضح برای تشخیص این موضوع وجود لکه های قهوه ای رنگ روی یک سینک ظرفشویی است.

نشت

با گذشت هرچه بیشترزمان، لوله گالوانیزه زنگ زده و به خانه شما آسیب بیشتری وارد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *